collapse

* Kullanıcı bilgisi

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

* Son İletiler/Konular

Tanışma Gönderen: Gufi
[Eylül 26, 2018, 03:06:45 ÖÖ]

Merhaba herkese! Gönderen: Gufi
[Eylül 26, 2018, 03:05:48 ÖÖ]

Tekken 7 Sezon 2 ve TekkenTR Gönderen: Gufi
[Eylül 26, 2018, 03:04:26 ÖÖ]

Merhaba Arkadaslar Ben Hakan Gönderen: Gufi
[Eylül 26, 2018, 03:01:35 ÖÖ]

CLASHISTANBUL: SFV - Tekken 7 ve KOF98 Gönderen: Wolfenshroud
[Eylül 23, 2018, 04:23:22 ÖS]

TekkenTR WhatsApp Grubu Gönderen: Supermario123
[Eylül 23, 2018, 12:55:59 ÖS]

tekken 7 season pass 2 tanıtımı Gönderen: MagneticFrost
[Ağustos 23, 2018, 01:43:46 ÖÖ]

Tekken 7 de ki eksik karakterler eksik özellikler [beğenilenler beğenilmeyenler] Gönderen: talha2470
[Temmuz 03, 2018, 02:49:34 ÖÖ]

Dead Or Alive 6 Gönderen: Gufi
[Haziran 24, 2018, 04:21:14 ÖS]

ArcSystem oyunları Gönderen: Mr.X
[Haziran 13, 2018, 06:59:28 ÖS]

Soul Calibur 6 Gönderen: Mr.X
[Haziran 13, 2018, 06:58:31 ÖS]

T7:FR - Yeni Özelleştirmeler Gönderen: Mr.X
[Haziran 04, 2018, 01:54:36 ÖS]

Street Fighter Haberleri Gönderen: Mr.X
[Haziran 03, 2018, 01:59:40 ÖS]

Tekken 7 Son Haberler Gönderen: Mr.X
[Haziran 03, 2018, 01:36:32 ÖS]

TEKKEN GAMER Katsuhiro Harada Özel Röportajı Gönderen: Mr.X
[Mayıs 25, 2018, 05:07:33 ÖS]

Türkiye'de arcade stick edinme hakkında Gönderen: Nin Nin
[Mayıs 24, 2018, 12:37:29 ÖS]

ps4 oyuncuları buraya Gönderen: Gufi
[Mayıs 23, 2018, 06:48:14 ÖÖ]

[ The King Of Fighters: Destiny ] Gönderen: Mr.X
[Mayıs 21, 2018, 04:08:28 ÖS]

Customizelarimiz Gönderen: Forest Law
[Mayıs 11, 2018, 03:30:40 ÖS]

20 Mayıs 2018 Tekken Turnuvası ? Gönderen: DeathSouL
[Mayıs 05, 2018, 11:14:39 ÖÖ]

Gönderen Konu: .:: Hitbox Multi-Konsol Arcade Stick Yapımı ve İncelemem ::.  (Okunma sayısı 8159 defa)

Çevrimdışı boxor

ORİJİNAL YAPIM

BENİM YAPTIĞIM

Arkadaşlar; Yurtdışında gördüğüm  "Hitbox Arcade Stick " hoşuma gittiğinden dolayı satın almak istedim. Fakat tek bir konsol ile uyumlu olanın fiyatı: 160$+60$ kargo ayrıca gümrük masrafları ile 500tl'yi geçiyordu veya multi-konsol hem ps3, hem xbox hemde pc uyumlu model: 225$+60$kargo ve gümrük masrafları felan 600tl'yi geçiyordu.

Bende yurtdışındaki forumları araştırıp, çeşitli montaj videolarını izleyerek işin elektronik boyutunu öğremeye karar verdim ve 1 aylık fizibilite sürecinden sonra işin beyin kısımını çözdüm.

Öncelikle malzemeleri tedarik ettim, sonrasında CNC makinesinde Hitbox üst tuşların geleceği panelin çizimini Solid works programıyla çizimini arkadaşa tarif ederek deneme yanılma yöntemiyle yaptık.  En son marangoz arkadaşın iskelet kısmını çeşitli fotoğraflardan esinelenerek yapmasına yardımcı oldum. Adım adım yapılış süreci ve malzemler hakkında bilgiler vereceğim.

İlerleyen zamanlarda Tekken ve Street Fighter oyunlarındaki işlevselliği hakkında detaylı video yayınlayacağım.

.:: MALZEMELER - BUTONLAR ( PUSH BUTTONS ) ::.

Piyasada lider buton markası olan SANWA tuşları tercih ettim. Sanwa'nın algılama ve iletkenlik olarak en iyi modeli olan " Sanwa Button OBSF-30-K (Black) " tuşlardan 4 tanesini yön fonksiyonlarında ( yukarı- aşağı- sağa ve sola ) olacak şekilde kullandım.

Genel olarak Sanwa'nın tüm tuşlarını kullanmak için hitbox üzerinden farklı modelleride deneme amaçlı aldım ve kullandım. Kullandığım modeller

Sanwa Button OBSF-30-K (Black):  30mm Siyah

Sanwa Button OBSF-30 için hız algılama testi

Sanwa Button OBSF-30-K/DH (Black/Grey)

Genelde bu tuşlar Mad Catz serisinin vazgeçilmez hassas tuşlarıdır.

Sanwa Button OBSN-30-B (Blue)

Renkli bir tarzınız varsa, bu tuşlar tam aradığınız modeldir. Ben Ps3 kolundaki gibi pembe-mavi-yeşil-kırmızı tonlarından farklı renkleri tercih ederek almıştım.

Sanwa Button OBSC-30-K (Clear Black)

" Sanwa OBSC Clear " serisini diğer tuşlardan ayıran özellik, butonların içinde led ışık verebilmeniz için tuşların şeffaf olması ve alt kısımlarından kabloların geçmesi için hazır delik olması. Bu modelin bazı eski modellerinde hala çivi v.b. bir uçu ısıtarak delik açarak led ışık bağlayanlar var. Ama Sanwa yeni üretimde kullanıcıların bu istediğini göz önünde bulundurarak dahili kablo delikleri açmıştır.

Bendeki Tuşlar ==>

Gerekli malzemleri zamana yayarak tedarik ettim. Birde bilgi alabileceğim çevre kısıtlı olmasından dolayı sürekli eksik malzemeler aldım. Zaten kargonun ortalama geliş süresi 15 günü buluyor o yüzden, Şubat ayında yapmaya karar verdiğim projem ancak geçen hafta son buldu :) Birazda benim üşengeçliğimden kaynaklı...

Tam düşünmeden yaptığım için malzemelerden yana sıkıntı yaşadım. Hitbox için sağ üst panele " Start - Select " delikleri açtım ve orada SANWA 24mm çapında tuşlarını kullanmak istedim. Siparişi verdim geldi  ama bu sefer sağ taraftta 3 tane delik açmam gerektiğini anladım :) " Start  - Select - PS home " tuşlarını koyabilmek için yeni siparişimde yeni bir tane daha 24mm çapında tuş almak mecburiyetinde kaldım...

MALZEMELER - MARANGOZDA İSKELET YAPIMI

Tekken oyunundan tanıştığım telefonla sürekli görüştüğüm kardeşim gibi sevdiğim bir arkadaşım oldu. Evime yakın mesafede oturmasından dolayı ara ara takılırdık. Hitbox yapmaya karar verdiğimde aslında çokta şekilli bir iskelet yapmayacaktım. Sadece üst paneli koyacağım uzunlukta ve genişlikte bir " Çekmece " gibi bir iskelet kutu ve altına " Pleksi " koyabileceğim bir zemin yapması için herhangi bir marangozda nasıl yaptırırım diye düşünüyordum.

Sonra aradan 3 ay felan geçti, bir gün bahsi geçen arkadaşla konuşurken, bu konuya değindim. Tesadüf arkadaşın Abisi Prof. tadında usta marangozcuymuş. Üst paneli kestiğim CNC Reklam firmasındaki arkadaşımada, Marangoz abisinin yeri yakınmış.  Abisi gelsin hallederiz dedi ve internetten örnek Arcade Stick - Hitbox resimleri alarak laptopla marangoz dükkanında bir sunum yaptım. Sonrasında abisi zaten orada çalışan olduğu için, Mesai saati bitiminde 19.00'dan sonra hafta içi gel akşamları kafamıza göre yapalım dedi. 4 gün süreyle 1,5 saatlik çalışmalarla kafamıza göre tasarladığımız iskeleti bitirdik :) Zaten işin kötü tarafı bu iskelet deneme amacıyla yapılmıştı ve yenisini daha farklı modelini daha kaliteli ağaç malzemesinden oyma işçilik felan kullanarak yapıcaktık ki, Arkadaşın abisi işten ayrıldı :) Neyseki en son boya işi varken ayrıldı. Boyayı diğer ustalardan biri attı ve son halilyle alıp çıktım :)

BOYA ODASI

İskelet kısmını siyah boyayı attığımız yerdir. Normal bir ağaç malzeme " FIRIN BOYA  "  kuruma süresi günlük iken, biz sprey boya ile boyadık. Kuruması oda sıcaklığında ( 24 derece gibi ) 48 saat , tüm ağaç malzemlerde içine işleyecek şekilde kuruması 60 günmüş..

CNC İLE KESİM

Üst Panel olarak aslında kullanmak istediğim malzeme, " Şeffaf Pleksi " olucaktı. Üzerinede dijital baskı yapıp yerine yerleştiricektim ama pleksinin hem ince hemde esnek olmasından dolayı CNC kullanan arkadaşım  dış cephe kaplamalarda kullanılan " ALÜMİNYUM KOMPOZİT " kullanmamı tavsiye etti.

Hem uzun vadede yıpranma esneme v.s yapmaz, hemde daha sağlam bir malzeme olduğundan dolayı üzerine dijital baskının rahat olacağını söylemişti.

Bende arkadaşın tavsiyesine uyarak, üst paneli alüminyum kompozit'ten yaptım.

[ Bu arada herşey tamamken sadece cnc ile kesim kalmıştı. Aksilik hep beni bulur, CNC makinesinin elmas uçları mı desem, ne desem bilmiyorum kesim yapan uçları arızalandı 1 hafta onun tamir edilmesini bekledim :) ]

CNC İLE ALÜMİNYUM KOMPOZİT KESİMİ

Solid Works ile yaptığımız çizimi CNC'ye bağlı bilgiyasara .PDF formatında göndererek kesimini sağladık. Zaten ctrl+print gibi hazır komutlar makineye gidiyor makine ne gördüyse aynen kesiyor [sm=construction.gif]

DİJİTAL BASKI VE LAMİNASYON

Eğer malzemeyi pleksi kullansaydım zamanla üzerindeki dijital baskıda genişleme v.s yıpranmalar olucaktı. Alüminyum kompozit üzerine baskı yaptığımızdan düz asfalt zemine yapmışcasına sağlam durdu :)

Dijital baskı için, google üzerinden Tekken oyununa ait grafiklerde en yüksek çözünürlükteki 1080p'lik resmi indirip, photoshop ile üzerinde oynama yaptık. Tuşların yerleşeceği yuvalar üzerine " [sm=circle.gif][sm=x.gif][sm=square.gif][sm=triangle.gif][sm=back.png][sm=a.png] " gibi yön ve Ps3 tuş iconlarını koyduk.

Dijital baskıda önemli olan Photoshop ile oynadığınız Resim kalitesi ve Dijital baskı yapan makinedir. Yani makinede nekadar kaliteli malzeme kullanılırsa, görüntü mat ile net arasında o kadar fark eder.

Orta bir makine ile baskı yapıldı ama bir önemli olayda, çıkan baskıyı panel üzerine kabarcık bırakmadan laminasyon yapıp kaplamaktır.

Cep telefonları üzerine " ekran koruyucu "  sticker çekilmesi gibi birşey. En ufak bir hava kabarcığı tüm görüntüyü mahveder ve zamanla o kabarcık farkında olmadan tırnaklanarak  yırtılır, yırtılan delikte zaman içerisinde genişler.....

O yüzden arkadaş bu işin ehli olduğundan dolayı, önce baskı üzerine laminasyon çekti. Laminasyon çektirmemin sebebi ise; direk baskı olarak çıkan yapışkanlı kağıdın zamanla deforme olmaması için, üzerinde şeffaf ince bir plastik çektik. Yani her ne kadar tırnak v.b. bir şey ile çizsenizde alttaki orijinal baskı kolay kolay zarar görmeyecektir.

[ Bir aksilik olarakta Dijital baskı makinesine bağlı PC arıza vermişti. Dükkan sahibi biraz tok satıcı ki, 1 ay felan pek umursamadı, gelen baskı işlerini etrafındaki muadil dükkanlara pasladı :)

En sonunda arkadaş baskıyı kendi firmasında değil de, gelen işler için yönlendirdikleri bir dükkana verdi de benim baskı aradan çıktı :) ]

ELEKTRONİK AKSAMI TOPARLAMA SÜRECİ

Bütün malzemeri tedarik ettikten sonra en sonuncu aşama olarak bir tek elektronik aksamın montajı kalmıştı. Aslında ilk başlarda kolay gelen bir durum için sonrasında

toparlamaya başladığımda fark ettim ki, çok kafa yoran bir süreçmiş :) Çünkü; parçaları 1 kereye mahsus yerleştiricem ve vidalama yapacağım. Sürekli düşünerek, fikir

üretip internetten örnek veriler toplayarak yapmaya çalıştım. Bazı hataların geri dönüşü olmayabilir. Oyüzden montaj işi yaklaşık 5 saati buldu :)

Çalışma esnasında an an fotoğraflıyamadım ama genel olarak mola verdikçe bir kaç tane fotoğraf çektim..

Önemli bir detay paylaşayım. Her zaman bir stick yaparken alt tarafındaki panele hangi tuş nereye bağlanacaksa ismini yanına yazmanızdır. Yoksa sürekli sitick alt - üst yaparak bu tuş neydi diyerek vakit kaybı yaşarsınız. Ben panelin altındaki yere tuşların yanına hangi komut bağlanacaksa yazdım. Örnek: " Yeşil tuş  ÜÇGEN " gibi...

GENEL MALZEMELER

Kullandığım malzemler hakkında bir kaç bilgi vereceğim.

LogiLink Esnek Kablo Kanalı

İç aksamda kabloların geçmesi için bir kablo kanalı düşündüm ama malesef Türkiye'de muadil bir ürün bulmak çok zor. Sleeve kablo olarak bilinen bu kabloya benzer bir kablo kanalı kullandım. Amaç, tuşlara ve PCB board'a giden kabloların görüntü kirliliğini önlemek , sonuçta alt tarafını şeffaf pleksi yaptığımdan dolayı içi görüneceğinden nahoş bir manzara olsun istemedim

Aslında yapmak istediğim tam olarka buydu ama imkanlar dahilinde bukadar oldu :) İleriyi dönük projelerimde kullanacağım, çünkü alışveriş yaptığım yurtdışı tedarikçi arkadaşımın stoklarına gelmiş...

PS360+ Akishop Multi - Konsol PCB Kart

Bir sticik yapıcaksanız ve XBOX/PS3/PC/Sega/Dreamcast uyumlu olsun diyorsanız aradığınız Nirvana kart budur. Upgrade edilme özelliği ile geleceğe dönük olarak XBOX One ve PS4 ile çalışabilme özelliği olan Multi-Konsol yekpare PCB karttır.

Ayrıca xbox için üzerinde dahili, 2.5mm kulaklık jack girişide vardır.

187 Quick Disconnect Kablo

187 olarak kodlanmasındaki sebep, içlerinin Bakır olması ve kablonun kalın olmasıdır. Kullanırken biraz zorluk çektim ama imkanım olsaydı " 110 Quick Disconnect Kablo " almayı tercih ederdim. Böyle olduğunu zaten ürün elime ulaştıktan sonra farkettim.

Ayrı ayrı renk almamdaki sebep, her tuşa giden renk kablosu farklı olsun ki, montaj esnasında ve arıza çıkarttığında hangi tuşa ait olduğu belli olsun.
Birde zevk meselesi :)

13 Connection .187 Ground Daisy Chain Wire

Bu kablo ise paralel kablodur ve PCB kart üzerinde bulunan " GND " bağlantı dediğimiz " GROUND " bağlantı yerine giren kablodur. Kablodaki amaç; Tuşlar üzerinde 2 tane kutup vardır. Bunların biri tuşa elektirik güçü sağlar, diğeri ise tuşlara yön veya darbe fonksiyonunu verir. Oyüzden tum tuşların aynı tırnaklarına 13 tane yanyana bunu bağladım ve en son elektrik girişi olan GND bağlantı yerine bağladım.

13 olmasının sebebi; ben 13 buton kullandım. Yani siz 8 buton kullanırsanız 8'li paralel kablo yapmanız gerekmektedir.

" 187 Ground " yazmasının sebebi ise; aldığım kablolar kalındı, bu paralel kabloyuda kalın olarak tercih ettim. Tabi 110 olupta ince olması yada 187 olupta kalın olmasının bir espirisi yok :)

Resimde gördüğünüz üzere 10tane bağlantı noktası var paralel bağlantı için ama sonradan ek paralel yardımcı kablolarla bunu telafi ettim. İlk defa yapacağım için bazı olumsuzlukları kestiremedim :)

EZswitch Off led button control

Aslında  bu kabloların kullanım amacı çok farklıdır. Detaya girersem konu çok uzar ama özetle bu kablolar yine paralel bağlantı görevi görmekte fakat isminde de belli

olduğu üzere Tuşlara LED ışık verileceği zaman, modlama esnasında kullanılan kablodur.

Ben 10'lu paralel kablo aldığımdan dolayı ve 13 tane buton kullandığım için 3 tane paralel bağlantım yetmediğinden mecburen bunlardan kullandım :)

Neutrik NAUSB-W-B A/B USB Feed-Through

Kısacası bu malzeme yazıcı usb girişi gibi çıkışıyla, Arcade Stick'inize eğer kablo toplama yuvası yapmadıysanız ve kabloyu tak çalıştır olarak kullanacağınız zamanlarda

yardımınıza koşan bir malzemedir. Ben ayrıca hitbox içinde  bir kablo toplama yuvası yapmadığım için, önce Ps360+ Pcb kartın 5v güç girişine yazıcı kablosu taktım ve çıkan usb 2.0 ucu bu malzemenin dişi usb 2.0 tarafına bağlayıp vidaladım. Tekrar bir girşi için hitbox dışında yeniden yazıcı giriş yuvası gibi usb çıkış aldım. Bir bakıma bu malzemeyi convert yapmada kullandım. İstediğim zaman kabloyu tak çıkar yapabiliyorum.

Push-in PCB Mounting Feet ve PCB Mounting Feet

Hitbox isketlet üzerine, Ps360+ PCB kartı direk vidalamak istemedim. Bazı Plastik Döküm Arcade Sticklerde hazır PCB kartların vidalanacağı yuvalar vardır.

Direk vidalanır ama bunlar kalıp halinde plastik olarak fabrika çıkışlı olduğundan dolayı ancak bu şekilde bir çözüm buldum.

Doğrudan ahşap iskelet üzerine vidalamak hem estetik açıdan hemde PCB kartın uzun vadede kullanımı açısından olumsuz olacağından dolayı bu iki ayaktan aldım ama

kullanımı daha rahat olan mavi renkte olan. ( Bana siyah olarak geldi ). Oynar başlıklı olması sayesinde öncede PCB kartı yerleştireceğin yerlere bu ayakları vidalıyoruz

sonra PCB kartı bu ayaklara yerleştiriken, ayakların üst tarafındaki kafalar 360 derece döndüğünden dolayı rahatça yerine koyabiliyoruz.

Karbon Fiber Kaplama

Güzel ve Estetik katması hasebiyle Karbon Fiber ile hitbox'un alt 4 köşe taraflarını kaplama yaptım. Normalde bu malzemeyi, modifiye yapan Tunning Oto ve Motorsiklet dükkanları satıyor ve ilgili araçlara çekiyor. Zaten maliyet olarak çok pahalı ve işçiliği gerçekten dikkat isteyen ve ustasına yaptırılması gerek malzeme... Malzemesi kadar işçiliğide pahalıdır....

Stanley 6'lı Plastik Saplı Saatçi Tornavida Seti

Bu işlere merakınız varsa, yanınızda olmazsa olmaz bir malzemenizdir. Demir saplı olanını tercih etmeyin. Zamanla eliniz terledikçe, tornavidalar elinizden kayacağından dolayı plastik saplısını almaya ve uçlarının vanadium çelik olmasına dikkat edin. Zamanla uçları eriyenler 5 para etmezler!....

PCB kart üzerindeki vida yuvaları için düz uç kullanımında birebirdir. Yıldız uçlarıda farklı yerlerde kullanabilirsiniz....
[image]http://i1209.photobucket.com/albums/cc400/nakata417/15_zpsc725b27e.jpg[/img]

35mm Aluminum Anti-Slip Joystick Case Feet

Arcade Stick'lerin alt zemininde; Kaydırmaz mop taban yada kaydırmaz anti-slip dediğimiz ayaklar bulunmaktadır. Ahşap, Cam v.s yüzeylerde kullanımda kaymaması için kullanılan bir malzemedir.

40mm ve 35mm olarak vardır. Ben 35mm olanı tercih ettim ve 4 köşe için, içe gömülmüş olarak montaj yaptım.

Buda Figting Edge'nin altındaki Kaydırma mop taban

ÖYLEMESİNE DENEMELERİM

BİTİŞ

En son bütün herşey toparlanıp bitirdikten sonra çalışır vaziyetteki durumu[sm=construction.gif]

Pek resim çekmedim. Detaylı Resim ve Street Fighter - Tekken oyunları üzerindeki kullanım kolaylığı hakkında Video alarak konuya ekleme yapacağım.

Şuan biraz üşendiğimden, birazda hitbox'a adapte olma süreci yaşadığımdan dolayı bir acemilik içerisindeyim. Çünkü, sol elimin refleksleri tamamiyle Joystick kullanmaya adapte olmuş ve reflekslerim şimdilik çok yavaş. Hitbox'ın sol tarafı klavye mantığıyla işlediği için biraz amatörlük yaşanmaktadır.

Birde zaten yön fonksiyonu alışılagelmişin dışında olduğundan dolayı zorlanmamak elde değil :)

WE ARE TEKKEN

Çevrimdışı Yasin

• Beginner
  • *
  • Total likes: 0
  • Üye Puanı: 0
      • Profili Görüntüle
    • PSN: Yasin7221
    • Başladığı Oyun: Tekken3
    • Favori Karakter: King
Ynt: .:: Hitbox Multi-Konsol Arcade Stick Yapımı ve İncelemem ::.
« Yanıtla #1 : Mart 22, 2018, 02:10:09 ÖS »
Selamun aleykum kardes ben hit box almayi
Karar verdim yalniz turkiyede yok sende biliyon zaten bende senin gibi toplattirmaya calisacam yalniz malzemeleri nerden tedarik edeceme hic bilmiyorum bu konuda bana yardim edebilirmisin bildin bi yer veya tavsiye ettin birileri varmi simdiden tesekkurler

Yukarı Git