collapse

* Kullanıcı bilgisi

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

* Son İletiler/Konular

KOF Genel Haberler Gönderen: Mr.X
[Bugün, 09:19:03 ÖÖ]


ArcSystem oyunları Gönderen: Mr.X
[Bugün, 09:14:31 ÖÖ]


[ SAMURAI SHODOWN / SAMURAI SPIRITS ] Gönderen: Mr.X
[Bugün, 09:13:27 ÖÖ]


[ PlayStation 5 ] Gönderen: Mr.X
[Eylül 23, 2020, 09:58:37 ÖÖ]


Street Fighter Haberleri Gönderen: Mr.X
[Eylül 15, 2020, 09:52:12 ÖÖ]


Soul Calibur 6 Gönderen: Mr.X
[Eylül 12, 2020, 08:38:01 ÖÖ]


Selamlar! Gönderen: jinemre
[Eylül 11, 2020, 02:43:46 ÖS]


İzmir Buluşması Gönderen: Mr.X
[Eylül 05, 2020, 11:03:59 ÖÖ]


Tekken 7 Son Haberler Gönderen: jinemre
[Ağustos 19, 2020, 01:04:06 ÖS]


EVO 2017 | Tekken 7 Dünya Turnuvası 14-16 Temmuz'da! Gönderen: Mr.X
[Temmuz 28, 2020, 08:38:04 ÖÖ]


Selamun aleyum Gönderen: jinemre
[Temmuz 04, 2020, 12:06:10 ÖS]


Favori Arka Plan Müziğiniz Hangisi? Gönderen: Mr.X
[Haziran 03, 2020, 06:34:43 ÖS]


TEKKEN 7: FATED RETRIBUTION "ROUND 2 Gönderen: Mr.X
[Haziran 03, 2020, 02:11:12 ÖS]


FightCade KOF 98 Gönderen: Forest Law
[Mayıs 26, 2020, 02:12:52 ÖS]


Mortal Kombat 11 Gönderen: jinemre
[Mayıs 22, 2020, 12:56:02 ÖS]


Tekken 3 Customize Ekleme Gönderen: jinemre
[Mayıs 07, 2020, 08:58:59 ÖÖ]


Merhabalar ???? Gönderen: Mr.X
[Nisan 29, 2020, 04:40:52 ÖS]


Tekken Generations Gönderen: jinemre
[Nisan 27, 2020, 07:25:06 ÖÖ]


Famitsu'nun Katsuhiro Harada Röportajı Gönderen: Mr.X
[Nisan 10, 2020, 05:19:36 ÖS]


Dead Or Alive 6 Gönderen: Mr.X
[Nisan 02, 2020, 07:34:16 ÖÖ]

Gönderen Konu: Genel Bakış  (Okunma sayısı 4019 defa)

Çevrimdışı Mr.X

Genel Bakış
« : Mart 06, 2017, 01:49:21 ÖS »
[ OYUNUN KÜNYESİ ]

Orijinal Ad: Tekken 2, The King Of Iron Fist Tournament 2.
Firma: Namco.
Platform: Arcade, PlayStation, PlayStation 2 (Tekken 5'in içinde bulunan "Arcade History Mode" dâhilindedir), PlayStation Network, Zeebo.
Tür: 1'e 1 Karşılıklı Dövüş.
Mod Seçenekleri: Tek Oyunculu Sistem, Çok Oyunculu Sistem.
Arcade Sistem: Namco System 11.

Çıkış Tarihleri:
Arcade: Ağustos 1995 (TES2 / VER.A), Eylül 1995 (TES2 / VER.B & TES3 / VER.B).
PlayStation: 29 Mart 1996 (Japonya), 25 Ağustos 1996 (Amerika), Kasım 1996 (Avrupa).
PlayStation Network: Ağustos 2010 (Avrupa).

[ OYUNUN HİKÂYESİ ]

Dünya çapında bir dövüş turnuvasının finali yaklaşıyordu. Son turda Heihachi Mishima'yı yenecek olan savaşçı Dünya'nın her yerinden bu turnuvaya katılan diğer savaşçılardan birisi olup verilecek olan büyük bir çanta dolusu para ödülünü de alacaktı.

Dev finans grupları tarafından desteklenen ve finanse edilen Mishima Zaibatsu, ilk Tekken turnuvasını sekiz savaşçı ile başlattı, hepsi Dünya'nın pek çok yerinden bu turnuvanın ölümcül maçlarına katılıp tüm becerilerini sergileyecek yetkilere ve farklı motiflere sahipti.

Bir çok karşılaşma yapıldı. Ama sadece bir tek dövüşçü Demir Yumruk Kralı olan Heihachi Mishima'ya meydan okuyacaktı.

Bu savaşçı Heihachi'nin soğuk kanlı oğlu olan Kazuya idi. Heihachi tarafından kendisine verilen yara iziyle Kazuya, babası ile yapacağı şiddetli mücadele için Heihachi'nin öz oğlunu dibe vurduğu ve beş yaşındayken içine düştüğü hendeğin bulunduğu aynı alana geldi.

Bir saat boyunca süren kasıp kavurucu ve yorucu bir mücadelenin ardından Kazuya, Mishima klanında kuşaktan kuşağa geçen becerilerini kullanarak zafere ulaştı.

Heihachi'nin parçalanmış bedeni yerde yatarken Kazuya, dizlerinin üzerine çöktü ve kollarıyla yavaşça babasını kaldırdı. Babasının onu ölüme terk ettiği aynı uçurumun kenarına doğru yavaşça yürüdü, bütün manzaraya uzun uzun baktı ve babasının bedenini salıverdi. Heihachi'nin bedeni düşerken, Kazuya'nın gülümsemesi güneş ışığında parlıyordu...

Bir yıl daha geçti. Mishima Zaibatsu Kazuya'nın liderliğinde, dalları Dünya'nın her köşesine ulaşan daha güçlü bir hale geldi. Babasının belirgin ölümünün yakın bir zaman sonrasında Kazuya, gölgelerin içinde kayboldu. Ancak, onun muazzam gücü ve karanlık tarafı hakkındaki söylentiler, yavaş yavaş Dünya'ya yayılmaya başladı.

İlk Tekken'in bitiminden tam bir yıl sonra, Mishima Zaibatsu kalesinden bin yılda bir verilebilecek bir ödül ile ikinci turnuvanın duyurusu, Dünya'daki tüm haber ajanslarına ulaştırıldı.

Böylece turnuva başlamış oldu...

[ OYUNDAKİ KARAKTERLER ]

Jun Kazama:

Jun, WWWC adlı bir doğa koruma bünyesinde araştırmacılık yapmaktadır. Kendisi, psikolojik olarak çok hassas bir genç kadındır ve Kazuya'dan yayılan kötü atmosferi hissetmiştir.

Jun, Kazuya'nın vahşi yaşam korumasını yok edecek olan illegal planlarını durdurmak için yapılan planların arkasındadır ve o, turnuva boyunca Kazuya'nın içindeki şeytanın onu rahat bırakmasını istemektedir.

Yoshimitsu:

Bilinen bir hırsızlık grubu, Manji Clan'ın lideridir.

Bir bilim adamı olan Doctor Bosconovitch, geçmişte onun hayatını kurtaran kişi, Kazuya Mishima'nın elinde rehin olarak tutulmaktadır. Yoshimitsu, onu kurtarmak için turnuvaya girer.

Nina Williams:

Nina, İrlanda halkı için çalışan soğukkanlı bir katildir.

Kazuya Mishima'ya düzenlenecek olan bir suikast onun yeni görevidir, ama bu işin sonunda, kız kardeşi Anna ile hesaplaşmayı istemektedir.

Marshall Law:

Law şu anda kendi dojosundadır. Fakat bir gün onun öğrencileri başka bir okulun öğretmeni tarafından saldırıya uğrayıp yaralanırlar. Daha sonrasında Tekken'in ikinci turnuvası olduğu öğrenilir.

Law, okulunun onurunu geri kazanmak için bu turnuvaya katılmaya karar verir.

Heihachi Mishima:

Heihachi, Iron Fist turnuvası sonunda oğlu Kazuya tarafından yenilmiştir. O, bir uçurumdan aşağı atılmış ancak hayatta kalabilmiştir.

Heihachi artık intikamını almak ve yeniden MFE'nin kontrolünü ele geçirmek istemektedir.

Paul Phoenix:

Büyüleyici idolü Willy Williams nam-ı diğer Bear Killer (Ayı Katili) ile, Paul'ün büyük bir dövüşçü olma umudunu büyüttü.

İlk Tekken turnuvasında Paul, finalde kaybetmişti. Daha sonrasında Paul, Tekken 2 turnuvasına turnuva şampiyonu olmak için katıldı.

Jack-2:

Jack-2, ordu için çalışan bir insani robottur.

Bu robot, orijinal Jack'in geliştirilmiş versiyonudur. Kişisel misyonlarından birisinde o, Jane adında küçük bir kız çocuğu bulur ve onu bu korkunç savaştan kurtarır. Bu arada, onun yaratıcısı, Dr. Bosconovitch, planlarını başarılı bir şekilde hayata geçirip MFE liderliği için güç alan Kazuya tarafından kaçırılır.

Jack-2, Dr. Bosconovitch'i kurtarmak ve Jane'in sorumluluğunu üzerine alabilmek için daha fazla insan olabilmek için ikinci turnuvaya katılmaya karar verir.

King:

King, kazandığı mücadelelerin sonrasında hayalini kurduğu yetimhaneyi kurmayı başardı. Ne yazık ki yetimhane iflas etti. King içmeye başlamıştı ve Armor King onu ringdeki gururunu geri kazanması için zorluyordu.

Her zamankinden daha kararlı olan King, yetimhaneye geri dönüp tekrar açmak ve tekrar çocukları korumak için turnuvaya katılmaya karar verdi.

Michelle Chang:

Kazuya'nın ne olursa olsun elde etmek istediği, Michelle'e ait garip bir kolyedir. Kendi amaçlarına ulaşmak için Kazuya, Michelle'nin annesini kaçırıp onu Tekken 2 turnuvasına girmeye mecbur bırakır.

Michelle, bir an bile tereddüt etmeden annesini kurtarabilmek için turnuvaya katılmaya karar verir.

Lei Wulong:

Lei Wulong, Hong Kong Polis Departmanı'nın bir numaralı polis memurudur.

Onun ortağı uluslararası bir mafya tarafından öldürülmüştür. Araştırmalar sonucunda bu mafya ile Kazuya'nın ilişkisi bulunduğu bilgisini öğrenmesi, Lei'nin öğrendiği gerçekle birlikte bu organizasyonu dağıtmaya çalışmak için bu turnuvaya katılmasını sağlamıştır.

Kazuya Mishima:

Şiddetli bir darbe niteliğindeki son Iron Fist turnuvasının üzerinden iki yıl geçmişti ve Kazuya Mishima büyük ve açgözlü bir finansal imparatorluk olan Mishima Holding'in kontrolünü ele geçirmişti. Bu dönemde Kazuya'nın yönetimi, babası Heihachi'nin yönetiminden çok daha acımasız ve baskıcı olmuştu. Bu sürede kazançlar artar ve rakipleri azalırken Kazuya, gizemli bir yabancının tavsiyesini dinleyip yükselmekte olan bir şehrin korunaklığında yalnızlıktan uzaklaşmaya başlamıştı.

Sonunda Heihachi Mishima söylenmeye başlayınca, onun vücudunun içinde gizlenen ve uçurumun derinliklerinden yükselip gelen hayalet sesi dinleyen Kazuya, eski düşmanlarından ve herkesten kurtulmak için yeni bir planı hayata geçirmeye başlamıştı.

Wang Jinrei:

Wang'ın arkadaşı Jinpachi, Heihachi'nin kötü yönetimindeki MFE'nin yönetimi kurulunun kararı ile ihanete uğradı. O kurulun istifasını bekliyordu, ancak dövüş sanatlarını öğrettiği Heihachi'nin manevi oğlu Lee Chaolan'ın da orada olduğunu öğrendi.

Wang, imparatorluğun bozulan onurunu geri kazanmasına yardımcı olması için onu ikna etmeye çalışmak üzere harekete geçti.

Kunimitsu:

İyi şans ve ışık kılıcı, Manji partilerinde nesilden nesile başarıyla aktarılan bir kılıçtır. Bir sonraki neslin lideri bir önceki neslin liderini bu kılıçla kesebilir diye bir kural var olduğunda, ortak havanın kapandığı varsayılır.

Kunimitsu kılıcı almak için turnuvaya katılır.

Anna Williams:

Anna, Nina'nın iyi bir suikastçı olmasını önlemek için onu takip edip turnuvaya katılmaya karar verir.

Baek Doo San:

Baek Doo San, Marshall Law'ın California'daki dojosunu harap eden kişi olarak şüpheli durumundadır. Her zaman kendi dojoları arasında rakiplikleri olmuştur. Onlar bu rakipliği Iron Fist Tournament 2 esnasında sona erdireceklerdir.

Baek, Tae Kwon Do eğitimi sırasında yanlışlıkla babasını öldürmüştür.

Lee Chaolan:

Lee, manevi ailesi olan Heihachi ve Kazuya ile beraber yaşamaktadır. O bir gün, Wang Jinrei tarafından ziyaret edilir ve Heihachi ile Kazuya'nın istismar edip kötü yönettiği MFE konusundaki endişelerini paylaşır.

Lee, aile şirketinin onurunu düzeltmek için soruları cevaplamaya başlar.

Kuma:

Kuma, Heihachi'yi korumak ve Paul'u yenmek için bir kez daha turnuvaya katılmayı düşünür.

O, Tekken 2 turnuvasına katıldıktan sonra oğlu 2. Kuma'yı (Kuma 2nd) geride bırakıp birkaç yıl boyunca efendisiyle beraber seyahat eder ve yaşlılıktan dolayı ölür.

Prototype Jack (P. Jack):

P. Jack, bir güncellemeye maruz kalmıştır. O, Jack-2 ile ilişkili olan bütün anormal hareketlere sahiptir, Jack'in geliştirilmiş hâlidir.

O, Jack-2'nin daha üstün bir modeli olduğunu kanıtlayıp kimin daha iyi olduğunu gösterebilmek için turnuvaya girmiştir.

Armor King:

King başarısız oldu, The King Of Iron Fist Tournament turnuvasını kazanamadı ve ödülü alamadı. O, hayal kırıklığına uğrayıp içmeye başladı, dövüşmeyi bıraktı ve bir süreliğine ortalıktan kayboldu. Onun jaguar maskesinden bir tane daha yaptı. Armor King, arkadaşı / rakibi King için endişelendi ve çöküşe doğru giderken onun iyi olması için müdahalede bulundu.

Armor King ile King, dar bir sokakta sarhoş olarak bulundu, o kendi jaguar maskesini atarken ikinci turnuvaya katılacağını ve King'in yetimhane inşası ile ilgili hayalini yerine getirebilmek için ikinci bir şans olacağını söyledi. King iyileşirken, Armor King eğitimine devam etti. Onun derinliklerinde, Armor King rakibine karşı dövüşmek istiyordu.

Ganryu:

Ganryu, Kazuya'nın koruması olarak çalışmaktadır.

Ganryu, Michelle Chang'a karşı gizli bir aşk beslemektedir, bir şekilde içindeki duyguları açmak ve onu etkilemek niyetindedir. Üstüne üstlük o, bir Yokozuna olmak istemektedir.

Bruce Irvin:

Bruce turnuvaya katılmadan önceki 5 yıl boyunca ağırsıklet Kick Box şampiyonu olmuştur. İnsanlar onun hakkında elde ettiği gaddar bir mizacının olduğunu ve gençlik yıllarında ailesini öldürdüğünü söylemiştir.

Kendini sokakta tek başına bulduğunda Bruce, bununla yetinmek zorunda kalmış ve mücadele tekniklerini öğrenmeye başlamıştır. Onun yetenekleri fazlası ile rafine ve kendisi de iyi bir sövüşçü olduğundan, sokak dövüşleri ile para kazanıp insanlara sokak dövüşçülüğü ile ilgili hizmetleri satmaya başlamıştır.

Roger:

Roger, MFE hayvan araştırma ekibi tarafından yaratılmıştır.

Kişisel yeteneklerini geliştirmek için normal bir kangurunun DNA örnekleri değiştirilmiş ve bu durum uzun yıllar süren araştırmaların sonucu olmuştur.

Alex:

Bu dinozor DNA'sı, MFE hayvan araştırma ekibi tarafından kehribar içinde toplanmıştır.

Alex, askeri amaçlara hizmet eden bir silah olması amacı ile DNA'lardan oluşturulmuş bir hayvan prototipidir. Henüz bir yetişkin olmamasına rağmen, Alex zaten güçlüdür ve yaratılan en güçlü yaratık hâline gelebilir.

Devil / Angel:

Resmi bir hikâyesi yoktur.

» Kaynak Site: http://escofficial.lima-city.de/tekkentnt/index.html
 

SİM[2003]

 • Ziyaretçi
Ynt: Genel Bakış
« Yanıtla #1 : Mart 06, 2017, 02:04:05 ÖS »
Çok bilgilendirici bir yazı eline sağlık
 

Çevrimdışı jinemre

 • Site Yöneticisi
 • *
 • İleti: 2.571
 • Total likes: 79
 • Thanked: 20 times
 • Üye Puanı: 58
 • Cinsiyet: Bay
 • Never back down!
   • Profili Görüntüle
  • PSN: jinemre_trm_
  • Başladığı Oyun: Tekken 2
  • Favori Karakter: Jin
Ynt: Genel Bakış
« Yanıtla #2 : Mart 06, 2017, 04:13:02 ÖS »
Oyuna başladığım seri Tekken 2'nin en ince ayrıntısına kadar detaylı bilgilerini öğrenmiş oldum sayende, çok güzel paylaşım teşekkürler
 

Çevrimdışı Mr.X

Ynt: Genel Bakış
« Yanıtla #3 : Mart 06, 2017, 04:34:40 ÖS »
Rica ederim.
 

Çevrimdışı Gufi

 • Master
 • *
 • İleti: 509
 • Total likes: 13
 • Thanked: 7 times
 • Üye Puanı: 18
 • Cinsiyet: Bay
 • I'm still dreaming ...
   • Profili Görüntüle
  • PSN: KahunaGufi
  • XMB: KahunaGufi91
  • Başladığı Oyun: Tekken 3
  • Favori Karakter: 1. Lili 2. Alisa 3. Lucky Chloe
Ynt: Genel Bakış
« Yanıtla #4 : Mart 06, 2017, 10:07:56 ÖS »
Güzel olmuş.. Devamını istedim..  :thumbsup:
 

Çevrimdışı Mr.X

Ynt: Genel Bakış
« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2017, 01:08:07 ÖS »
Güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Şimdi de geriye kalan bilgilerden oluşan yazıyı ekleyeyim:

[ GENEL BİLGİLER ]

Tekken 2, Tekken dizisinin ikinci oyunudur. Tekken karakterlerinin tümü bu oyunda geri dönmüştür (Jack hariç, bu oyunda Jack-2 ile yer değiştirmiştir). Sekiz yeni karakter listedeki yerini almıştır (Jack-2 dâhil). Oyun 25 oynanabilir karakter içermektedir. Eleştirmen yazıları bir kenara, oyun atari salonlarında 24 hafta boyunca bir numara olmuş ve PlayStation konsolunda Dünya çapında üç milyon kopya satmıştır. Buna o zamanlar rekor olan 250,000 açılış günü satışları da dâhildir.

Tekken 2'nin PlayStation portunun Arcade muadilinin içeriğine oranla oldukça üstün olduğu düşünülmektedir. Her karakter için benzersiz CGI oyun sonları bir yana, Survival, Time Attack, Team Battle ve Practice Mode gibi çok sayıda modu da içermektedir. Ayrıca, ilk oyunun portu gibi remixli müzikler de bulunmaktadır.

Oyun 2007 senesinde cep telefonları için piyasaya çıkmıştır.

Tekken 2 oyun oylamalarında %93'lük oyla iyi karşılanmıştır. Electronic Gaming Monthly oyunu 1995 yılının en iyi atari salonu oyunu olarak ödüllendirmiştir. Oyuna 10 üzerinden 9,2 puanı lâyık gören GameSpot, oyunun grafik ve akıcı karakter hareketlerine övgüde bulunmuştur. 2001 yılında, Tekken 2 Game Informer'ın "Tüm Zamanların En İyi 100 Oyunu" sıralamasında 59. olmuştur.

1997 yılında, PSM Tekken 2'nin PlayStation portunu "Tüm Zamanların En İyi 25 PlayStation Oyunu"ndan biri olarak üç numaradan adlandırıp, eklenen özeliklerinden ötürü birçok açıdan "Arcade sürümünden daha iyi" olduğunu açıklamış ve "şimdiye kadar yapılan en iyi dövüş oyunu" ifadesini kullanmıştır.

[ OYNANIŞ ]

Oynanış olarak, Tekken 2 yapılan birkaç eklemeyle önceki oyuna benzemektedir. Etaplarında 2D arka plan kullanmaya devam etmekte, sonsuz bir oyun alanı sunmakta ve dört düğmeli bir dövüş sistemi (sol yumruk, sağ yumruk, sağ tekme, sol tekme) kullanmaktadır. Belirli eklemelere dâhil olarak, bazı karakterlerde saldırılı geri dönüşler, geriye atmalar, kaçış atmaları, karakterin henüz ayaktayken (yalnızca yüksek ve orta ataklarda) veya çömelirken (yalnızca düşük ataklarda) ön saldırıları engellemek için kullandığı "otomatik koruma" ve bir karaktere özgü yana kaçma (Kazuya Mishima) görülmektedir. Ataklar aynı zamanda daha büyük mesafe koşularında hasar vermek üzerine modifiye edilmiştir. Oyunun Arcade Mode'unda farklı bir karakterle dövüldüğünde, oyuncunun yeni karakter seçimi görünmektedir.

[ TRAILER ][ DİĞER BİLGİLER ]

Bazı etaplarda popüler simgeler görülebilmektedir. Örneğin: Prototype Jack'in etabında görülen yıkılmış (veya kısmen gömülmüş) Big Ben ile Jun Kazama'nın etabında görülen Stonehenge gibi.

Son iki patron karakterin (Kazuya Mishima ve Devil) özel yakın görüntüleri, mücadele öncesi yükleme ekranının arka planı olarak görülebilir. Bu daha sonra Tekken 6'da Kazuya'nın oğlu Jin ile Azazel'in kavgalarından önce tekrar kullanılır.

Ekranın Heihachi'nin başını ve daha sonrasında oyun logosunu gösterip gökyüzüne doğru ilerleyen tanıtımın son bölümü, Tekken 5: Dark Resurrection'da taklit edilir.

Arcade Intro'sunun remixli müzik seçeneğine sahip olduğu tek Tekken oyunudur.

Heihachi'nin oyun sonunda oğlunu yanardağa attığı noktada, Kazuya'nın mor smokinini giydiği açıka görülüyordur. Tekken 4 dâhilinde, bu sahne sadece Kazuya'nın yerine artık onun beyaz pantolon giymesiyle tekrarlanır.

Practice Mode'da, oyuncunun karakteri birkaç saniye boşta kalırsa kafasının üzerinde Pac-Man veya Pac-Man hayaletleriyle birlikte bir düşünce balonu görülür. Şayet oyuncu Practice Mode'u uzun süreliğine duraklattıysa bir geri sayım başlayacak ve nihayetinde oyun ilk ekrana dönecektir.

25 karakterin kilidi açıldıktan sonra, ilk ekrandaki logo Kazuya'nın yüzüne dönüşür.

Oyunun Arcade sürümü Alex ve Angel'ı ayrı karakterler olarak ayırmadığı için 23 karakter seçilebileceğini belirtir. Angel, Arcade sürümünde de Devil olarak anılır.

Oyunun Arcade sürümünde, spiker her iki karakter seçildiğinde de "Devil" veya "Angel" demez. PlayStation sürümünde ise adlar karakter seçme ekranında hiç açıklanmaz, yalnızca iki oyunculu VS maçı kazanıldıktan sonra veya Practice Mode'da duyulur.

Kazuya'nın patron kıyafeti Arcade sürümünde seçilemez.

Oyunun Japon PlayStation sürümünde mevcut olan Theater Mode'unda Dünya'nın geri kalanının Tekken 3'e kadar göremeyeği şeyler vardır.

Tamamlanmış Tekken 2 verilerine sahip bir bellek kartı ile Tekken 3 diski takılı ise (Theater Mode kilitleri açıkken) Tekken 2'nin oyun sonu animasyonları görülebilir. Bu, orijinal Tekken için de geçerlidir.

"Replay" sözcüğü artık yanıp söner özelliktedir.

Seçme (Select) düğmesine basılı tutarken bir karakter seçilirse, kendisi çok daha büyük hâle gelecek ve tiz bir ses çıkaracaktır. Boyut değişikliği iki kez yapılabilir, ancak karakterin görünüşüne rağmen fiziksel boyut veya erişimini etkilemez. Örnek olarak, Yoshimitsu'nun kılıcı daha geniş olsa da hâlâ aynı aralığa sahiptir. Bu hileyi devre dışı bırakmak için, mücadelede yenilmeli ve farklı bir karakter veya kostüm seçilmelidir.

Kayıt alanında, 20 numaranın ardındaki pozisyonlar yanlışlıkla 21th, 22th ve 23th olarak görüntülenir. Bu, Namco Tekken 3'ün batılı sürümlerini çıkardığı zaman düzeltilir (Tekken 3'ün Japon PlayStation sürümü hâlâ 21th olarak gösterir).

Tekken 5'in Arcade History sürümünde, Heihachi'nin KO sesi mağlubiyetinde duyulmaz. Bunun yerine, onun saldırı seslerinden biri duyulur.

Oyunun Arcade sürümünde, Heihachi Neck Breaker'ı ile rakibini boynunu kırarak mağlup ederken "YEAAAH!" demeyecektir. Ancak ses tekrar izlemede duyulur.

Oyunun Arcade sürümünde, Devil'ı yendikten hemen sonra on CPU rakibinin her birine karşı her bitiş hareketinin bir tekrarı, karakterin galibiyet animasyonundan (ki bu da her zaman "ilk" galibiyet animasyonunu gösterir) ve Namco logosundan önce Credits gösterilir. Oyunun PlayStation sürümünde, Devil'ı (veya Angel'ı) yendikten sonra bir CG bitiş filmi gösterilir, ardından PlayStation sürümüne özel benzersiz müziklerle birlikte düz bir arka plan sonrasında 3D Namco logosunu (yerine bir bitmap görüntüsü de gelebilir) Credits izler ve tekrarlar yoktur. Buna ek olarak, Devil'ı PlayStation sürümünde yenmek başka bir rakibi yenmekle aynı olur - oyunun bitimindeki filmi göstermeden önce karakterin kazanma animasyonun ardından bir tekrar almasını sağlar.

Oyunun PlayStation sürümünde, Kazuya ve Devil'ın benzersiz ekran görüntüleri Time Attack Mode'unda görünmez.

Oyun ayarları Time Attack Mode'da artık değiştirilemez. Maç başına 2 tur, round başına 40 saniye, devam etmede karakter değişikliği, olmayan koruma hasarı ve orta zorlukla sınırlıdır. Benzer şekilde, Survival Mode'da oyun seçenekleri maç başına 1 tur, tur başına 40 saniye, olmayan koruma hasarı ve zorlaşan benzersiz bir ilerici zorluk ölçeği ile değiştirilemez. Bu da oyuncunun biriken galibiyetini artırır.

Oyunun Arcade sürümünde "Very Hard" ve "Ultra Hard" olmak üzere iki zoruluk daha vardır; bunlar Tekken'de mevcut olmasına rağmen Tekken 2'nin (ve Tekken 3'ün) PlayStation sürümünde eksiktir.

Tekken 2'nin orijinal Arcade sürümünde (test menüsünde Ver.A olarak gösterilir) bir avuç hamle farklı bir notasyona sahip olurken, sonraki sürüm ve portlara kıyasla birkaç hamlenin eksik olduğu görülür.

Ver.A Arcade makinesi, çoğu oyuncunun ağrı duyan rakibin ses efektlerinden mahrum kalmasını sağlar.

Ver.A Arcade makinesinde King'in d/f+1 hamlesiyle dirsekleri engellenmiş ve rakip hâlâ engelleme ile sersemletirken King hızlı bir hareketle ilerliyorsa, bu hamle oynama yapılan garantili engellenemez vuruş olur. Bu, Armor King ve Roger / Alex ile aynıdır. Bu, Ver.B ve daha sonraki oyunlarda giderilmiştir.

Aynı şekilde, biri Jack-2'nin veya Prototype Jack'in "1" Windup / Gigaton Punch hamlesini engelliyorsa, aynı zamanda 2 veya d+2 yumruk hamlesiyle takip edilebilir. Bu da engellenemez bir vuruştur ve aynı zamanda oynama yapar.

Bir diğeri, Heihachi'nin Hell Axle hamlesidir - ikinci vuruş, koşu yanındaki tekme (f,f,f+3,U/F+4) sonrasında bağlanabilir ve ilk vuruş engellenmiş olsa bile ikinci vuruş engellenemez. Bu, bağlamayı tamamen kaldırarak Tekken 3'de tamamen düzeltilmiştir (o yalnızca u/f+3,4 ile bir Helll Axle hamlesini gerçekleştirebilir).

Arcade sürümüyle AI arasındaki en önemli fark Ver.A AI kombinasyonlarını ve dizilim vuruşlarını destekliyor, oysa Ver.B AI küçük dürtmeleri destekliyor ve çok daha fazlasını engelliyordur. PlayStation sürümünün Ver.A'ya benzer AI'si vardır, ancak Arcade sürümünden farklıdır. Bununla ilgili yedi önemli örnek vardır: CPU Arcade sürümünde her zaman bir omuzlayıcı şarj atlatır, ancak bu PlayStation sürümünde düşer. CPU Arcade sürümünde Frankensteiner'ın ilk yarısını her zaman engeller, ancak PlayStation sürümünde doğrudan çarpıp vuruş ve atış için hasar alır. Arcade sürümlerinde CPU'yu bir Jack karakteri veya Kuma ile oturup yumruklayarak yenmek mümkündür, ancak PlayStation sürümünde CPU her zaman engeller ya da karakteri devirir. Paul nadiren Ver.A'da Falling Leaf kombinasyonunu kullanır, ancak Ver.B'de sürekli olarak spam yayınlar. Aynı şekilde, Lei nadiren Ver.A ya da PlayStation sürümü üzerindeki yüksek vuruşlu yumruklarını (geriye fırlatma yemi) kullanırken bunu Ver.B'de her zaman kullanır. Devil nadiren Ver.B'de yaptığı lazer saldırılarını kullanırken, bunun yerine WS+4 orta vuruşuyla misilleme yapar ve fırlatır. Ver.A'da CPU bir atıştan kurtulmaya karar verirse hemen kapmadan çıkar; Ver.B ve PlayStation sürümünde CPU'nun yakalanması ile kapmayı kırması arasında yaklaşık yarım saniyelik boşluk olur.

Ses efektlerinin çoğunluğu, spikerin sesi ile birlikte PlayStation sürümünde yeniden oluşturulmuştur. Bu ses efektleri Tekken 5'in Arcade History sürümünde de kullanılır, ancak özgün Arcade sürümündeki spikerden kalıntılar ve PlayStation sürümüne özel ses efektleri eksiktir (örneğin; ekstra kemik kırma sesleri, Kunimitsu'nun bıçağının kesme sesi ve Anna'nın KO sesi). PlayStation sürümü yankı efektlerini yoğun bir şekilde kullanır, ancak efekt ses dosyalarının kendisinde bulunur ve Arcade sürümünün tersine, yazılım tarafından kontrol edilmez.

Oyunun Arcade sürümünde, Ganryu yere vurmayı gerçekleştirdikten hemen sonra bir kiai (bağırış) gerçekleştirir. PlayStation sürümünde kiai sadece ayağı yere çarptığında duyulur.

Jack-2'nin "RAAAAAAH!" ses efekti (örneğin; Backbreaker yaparken) PlayStation sürümünde eksiktir (bu aynı zamanda Tekken'de eksiktir; gariptir ki, bu oyunda Prototype Jack aslında normal homurtu / bağırış sesini onun yerine kullanır).

Angel karakterinin Arcade sürümünde hiç sesi çıkmaz.

Roger ve Alex ikilisi normal seslerinin yerine "incinmiş" ses efektlerine sahiptirler.

Jun'un Arcade sürümü üzerinde üç "incinmiş" ses efekti vardır, ancak üçüncü ses PlayStation sürümünde eksiktir.

Oyunun Ver.A Arcade sürümünde, Bruce'un 1+3 kapmasında kime çarptığına bağlı olarak başka bir karakterin sesinin duyulduğu bir ses efekt hatası vardır.

Oyunun PlayStation sürümünde, Heihachi'yi yenip yeniden oynatmaya geçerken KO sesi duyulduğunda hemen Start tuşuna basarsanız, sahne yeterince hızlı yüklenirken bir sonraki etapta spiker yüksek sesle "Yoshimitsu!" diyecektir.

Eğer oyunu Kazuya ile oynuyorsanız, dördüncü etapta Roger, Alex veya Kuma ile savaşmazsınız.

Kazuya oyunun başında seçilen kıyafeti ne olursa olsun, sekizinci aşamada daima Roger ile karşılaşır, asla Alex ile karşılaşmaz.

Benzer karakterlerin alternatif "kostümleri" olan palet takaslarının tasarımı nedeniyle Devil, Angel, Roger veya Alex ile ayna maçları yapmak mümkün değildir. Devil'ın alternatif bir sürümü sonunda Devil VS Devil maçını oynatacak olan Tekken Tag Tournament'de görülür.

Oyunun PlayStation (PAL) sürümünün talimat kitabında, Jun'un biyografisinde Wang'a verilen isim yanlışıkla İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve Hollandaca bölümlerinde "Jinfrey", İspanyol bölümünde ise "Junfrey" olarak yazar.

Oyunun PlayStation sürümünde, eğer sadece bir kontrolör bağlıysa, ekran bağlantısı kesilen tarafta CREDIT 0 / INSERT COIN yazacaktır. Her iki kontrolörün bağlantısı kesilirse, oyunun başlık ekranında INSERT COIN yazacaktır.

Oyunun posterleri Digimonstory Cybersleuth dâhilinde görülür.

[ » KAYNAK: http://escofficial.lima-city.de/tekkentnt/oyunlar/tekken2.html ]
 

SİM[2003]

 • Ziyaretçi
Ynt: Genel Bakış
« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2017, 01:10:53 ÖS »
Döktürüyoor... Döktürüyor... Mr.X yine döktürüyor :) Ben de nasıl bu kadar hızlı oluyor diyip hayrete düşüyorum  :icon_lol: :icon_lol:
 
The following users thanked this post: Mr.X

 

Yukarı Git