collapse

* Kullanıcı bilgisi

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

* Son İletiler/Konular

ArcSystem oyunları Gönderen: Mr.X
[Mayıs 16, 2021, 04:57:57 ÖS]


KOF Genel Haberler Gönderen: Mr.X
[Mayıs 13, 2021, 10:48:45 ÖÖ]


Street Fighter Haberleri Gönderen: Mr.X
[Mayıs 12, 2021, 10:43:29 ÖÖ]


Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge Gönderen: INDIE
[Mayıs 07, 2021, 09:41:57 ÖÖ]


Soul Calibur 6 Gönderen: Mr.X
[Mayıs 02, 2021, 06:27:29 ÖS]


[ SAMURAI SHODOWN / SAMURAI SPIRITS ] Gönderen: Mr.X
[Nisan 28, 2021, 10:12:58 ÖÖ]


Elinde IL Eurostick olan var mı? Gönderen: kara-kontak
[Nisan 25, 2021, 02:05:59 ÖS]


Tekken 7 Son Haberler Gönderen: Mr.X
[Nisan 17, 2021, 11:24:18 ÖÖ]


Fighting EX Layer Gönderen: Mr.X
[Nisan 01, 2021, 07:53:58 ÖÖ]


Sony, EVO Şampiyonası Serisini Satın Aldı Gönderen: Mr.X
[Mart 28, 2021, 08:10:45 ÖÖ]


TEKKEN 7: FATED RETRIBUTION "ROUND 2 Gönderen: Mr.X
[Mart 28, 2021, 07:38:16 ÖÖ]


Tekken Capsleri Gönderen: RLPYR
[Ocak 26, 2021, 04:29:39 ÖÖ]


Round alma süreniz en düşük ? Gönderen: RLPYR
[Ocak 20, 2021, 01:38:40 ÖS]


Tekken 7 Treasure Mod Gönderen: RLPYR
[Ocak 20, 2021, 01:16:21 ÖS]


Acı-Tatlı Dövüş Oyunu Anıları Gönderen: RLPYR
[Ocak 19, 2021, 08:21:28 ÖS]


TEKKEN Kitapçığı Gönderen: RLPYR
[Ocak 19, 2021, 08:10:08 ÖS]


Tekken 5 müzikleri Gönderen: RLPYR
[Ocak 19, 2021, 07:19:04 ÖS]


Karakterlerinizi Neye Göre Seçmiştiniz? Gönderen: RLPYR
[Ocak 19, 2021, 07:05:29 ÖS]


Hangi Tekken karakterisin testi Gönderen: RLPYR
[Ocak 19, 2021, 04:32:19 ÖÖ]


Asuka Hakkında Gönderen: RLPYR
[Ocak 19, 2021, 04:27:20 ÖÖ]

Gönderen Konu: [ KoF : Genel Bakış ]  (Okunma sayısı 1122 defa)

Çevrimdışı Mr.X

[ KoF : Genel Bakış ]
« : Mart 10, 2017, 05:27:23 ÖS »
The King of Fighters, SNK'nın tüm oyunlarından en popüler karakterleri bir araya getirerek yarattığı dövüş oyunu serisidir. İlk oyunu 1994 yılında çıkmıştır. 4 bölümlük kısa bir OAV serisi mevcuttur. Çıktığı seneki çoğu dövüş oyununun aksine, bire-bir dövüş sistemi yerine, üçe-üç dövüş sistemine sahip ilk oyundur.

The King of Fighters serisinin oyunları; Neo Geo CD, Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, PlayStation 2,Playstation 3, Microsoft X-Box,XBox 360, Game Boy, Game Boy Advance ve Neo Geo Pocket olmak üzere birçok konsol sistemine yayılmıştır.

Çoğunlukla her yeni öykü serisi finali 3. yılda olmak üzere 3 yıla yayılır. Her yeni öykünün yeni bir baş karakteri ve patronu bulunmaktadır ve bu 3 yılın ardından, o zamana kadarki tüm karakterleri içeren bir "Dream Match KoF"u yapılır ('98-2002, gibi).

'95'te başlayan Orochi öyküsünün baş karakteri Kyo ve Iori iken, '99'da başlayan NESTS öyküsünün lideri K', 2003'te başlayan Ash's Tales öyküsünün lideri Ash Crimson'dur. Her seri eski seriyle ufak bağlantılar içermekte, fakat bağımsız bir öyküye sahip olmaktadır.

Asıl King of Fighters olarak SNK'nın ilk dövüş oyunu Fatal Fury 1 sayılsa da, bu isme gerçek anlamda sahip olan seri King of Fighters '94 ile başlamaktadır.

Başlangıç:

The King of Fighters '94 (Bölüm 1)

İlk The King of Fighters oyunu. SNK'nın en büyük süper starı, Kyo Kusanagi'yi içeren bu seri, Rugal Bernstein isimli bir yeraltı liderinin tüm dünyadan davet ettiği dövüşçülerle düzenlediği dövüş turnuvasının öyküsünü içerir. Rugal yendiği dövüşçülerin bedenlerini taşa çevirip, bu heykellerle kendine bir müze kurmaktadır. Oyun Japon takımı Kyo, Benimaru ve Daimon'un şampiyon olup, Rugal'i devirmesiyle biter.

Oyunun daha sonra PlayStation 2 için yapılan sürümü, "The King of Fighters 94:Rebout", Kyo'nun babası olan Saisyu'yu içermektedir.

Orochinagi:

The King of Fighters '95 (Bölüm 2)

Bu oyunla birlikte, Kyo'nun en büyük düşmanı Iori ilk kez ortaya çıktı. Ayrıca bu oyunda oyuncular ilk defa kendi seçtikleri 3 kişiden bir takım kurabiliyordu.

Öykü Orochi gücünü kullanmaya başlayan Rugal'ın 2. kez turnuvayı düzenlemesiyle başlar, turnuva sonunda kullandığı Orochi gücünün Orochi kanından olmadığı için kendisini yok etmesi ile son bulur!

The King of Fighters '96 (Bölüm 3)

KoF'un ilk gerçek yükseliş noktası. Harika grafikler, müthiş müzikler, yeni karakterler Geese, Krauser, Mr. Big ve Leona. Oyun zıplama seviyeleri ve çift atlama gibi birçok özellikle seriye yenilikler getirdi.

KoF '96 turnuvası, Kyo ve Iori'yi arayan Yata Aynası'nın koruyucusu Chizuru'nun turnuvayı düzenlemesiyle başlar, Orochi'nin tüm düşmanlarını yok etmeye çalışan Goenitz'in, Kyo ve Iori'nin ellerinde ölmesiyle son bulur!

The King of Fighters '97 (Bölüm 4)

Orochi öyküsünün finali ve KoF tarihinin en uzun oyun sonu demolarına sahip oyunu. Orochi'nin destekçileri Yashiro, Shermie, Chris, Kyo'nun en büyük hayranı Shingo Yabuki ve Orochi'nin kendisi bu oyunda ilk kez ortaya çıktı. Ve yeni güç sistemi olan "Advanced" ilk defa bu oyunla seriye girdi.

Bu öykü serisi, ölümcül düşmanlar Kyo ve Iori'nin, Orochi'yi yok etmek için geçici süreyle ittifak kurup, Orochi'yi tekrar kilitlemeleriyle son bulur.

The King of Fighters '98

Bu oyun "The Dream Match Never Ends" ismi ile geçer. Geese Howard, Wolfgang Krauser, Mr. Big, Kasumi Todoh, Eiji Kisaragi, Kasumi Todoh, Goenitz ve Orochi karakterleri hariç, şimdiye kadarki tüm karakterleri içerir. Fakat bu karakterler oyunun çok daha sonra çıkan PS2 versiyonu "Ultimate Match"le eklenmiştir.  Oyunda belirli bir hikâye bulunmamasına karşın takım sonu özel resimleri ve bazı karışık takımlara ait özel bitiriş resimleri yer almaktadır. Gene oyuna önceki serilerden farklı olarak birçok başlangıç konuşması eklenmiş, birbirleri ile bağlantısı olan karakterlerin açılışta yaptıkları reverans ve konuşmaların çoğu hazırlanmış ve buna göre çeşitli bitiriş konuşmaları eklenmiştir. Oyunla ilgili bir başka nokta ise karakterlerin başka oyunlarda geçerli olan hareketlerine veya KoF serisinin önceki bölümlerine ait olan stillerine göre seçilebilmeleridir. Oyun ile ilgili özel bir hikâye yoktur.

The NESTS:

The King of Fighters '99: Millennium Battle (Bölüm 5)

Bir takım arkadaşının sahaya atlayıp, kısa sürede olsa da diğer arkadaşına yardım etmesi üzerine kurulu olan "Striker" sistemini getiren bu oyun, ayrıca yeni baş karakter K' Dash'in ilk kez ortaya çıktığı oyundur. Bu oyunla birlikte artık takımlar dörder kişiden oluşuyor, yeni bir öykü serisi başlıyor ve Kyo yeni bir kıyafet kullanıyordur!

Bu turnuva, NESTS'in elinden kaçıp onlar tarafından kullanılmayı reddeden K'nın bulunması için Krizalid'in turnuvayı düzenlemesiyle başlar, K'nın takım arkadaşları Maxima, Benimaru ve Shingo'nun desteğiyle Krizalid'i yok etmesiyle sona erer.

The King of Fighters 2000 (Bölüm 6)

Bu oyun, oyuncuların Striker olarak seçtikleri karakterin sadece Striker olması kaydıyla 2 alternatif karakter içerip, toplam karakter sayısının altmışı bulduğu ve K'nın en önemli kopyalarından Kula'nın ortaya çıktığı oyundur. Ayrıca bu oyunda oyuncular, Fatal Fury'nin bitiş demosunda Terry'nin öldüğünü düşünür.

Bu turnuva, NESTS'in adamı Zero'nun sponsorluğunda başlayıp, Zero'nun Terry'nin şehri Southtown'u yok etmesiyle sona erer. Fakat Zero, K' ve arkadaşı tarafından yenilir.

The King of Fighters 2001 (Bölüm 7)

Eolith tarafından yapılan ilk KoF oyunu. Bu oyunla birlikte oyuncular takımlarında kaç kişinin striker, kaç kişinin aktif karakter olabileceğini seçme hakkı kazanır. Ama özellikle çizimleri ve müzikleri çok eleştirilen oyun, NESTS öyküsünün son bölümü olur.
Bu öykü serisi, NESTS lideri Igniz'in K'ya yardım eden tüm dövüşçüler tarafından yenilip, yok edilmesiyle sonuçlanır.

The King of Fighters 2002

Eolith tarafından yapılan son KoF oyunu. Seri tekrar eski üçe-üç sistemine döndü. Bu oyunun hiçbir öyküsü bulunmamakla birlikte, orijinal KoF öyküsünde de böyle bir turnuva yer almaz. Daha sonra, PS2'de oyunun NESTS öyküsünde bulunan tüm karakterleri ve yeni müzikler içeren versiyonu "Unlimited Match" çıkmıştır.

The Tales of Ash:

The King of Fighters 2003 (Bölüm 8)

Bu yeni öyküyle, oyun sistemi üç kişilik takım sistemine döndü. Oyuncular kurulan takımın diğer karakterleri arasında istediği an geçiş yapabiliyordu ve bu sistemle oyun daha da hızlanmıştı. Bu seriyle birlikte yeni bir "Heroes Team" ortaya çıktı: Ash, Shen ve Duo Lon. Bu yeni serinin başkarakteri olan Ash Crimson, tarzı ve yeşil alevleriyle hemen dikkat çekti. Bu seriyle birlikte KoF eski mitolojik öykü sistemine geri döndü, çünkü öykü Orochi'nin tekrar diriltilmesiyle ilgiliydi. Kyo 3. kez kostümünü değiştirdi, Garou: Mark of The Wolves'tan Tizoc ile Gato seriye katıldı ve Chizuru kardeşiyle birlikte tekrar KoF'a döndü. Bu sayede tekrar eski "Kutsal Hazineler Takımı" (Kyo, Iori, Chizuru) kurulabiliyordu.

Bu oyun, kendilerine "Geçmişten Olanlar" adını veren gizemli bir grubun turnuvayı düzenlemesi ile başlar, Ash'in Chizuru'nun gücünü çalmasıyla biter.

The King of Fighters XI (Bölüm 9)

Bu oyun eski KoF'lardan farklı olarak oldukça hızlı bir oyun sistemine sahipti. Ayrıca maçlarda süre dolduğu zaman eskisinden farklı olarak hakem daha etkili dövüşenin kim olduğuna belli esaslarla karar verip maçın galibini ilan ediyordu. Ayrıca seriye öykü için çok önemli 2 kişi: Oswald ve Elisabeth, yıllardır KoF'a katılmanın eşiğinden dönen Duck King, yeni bir Psycho Soldier Momoko, Fuu'un ve Buriki One serilerinden Hayate, Jyazu, Gai ve Silber katılıyordu.Oyun seriye Quick Shift, Saving Shift, Skill Bar ve Dream Cancels gibi birçok yeni özellik getirdi.Bu oyunun en dikkat çeken özelliklerinden biri Leona, Joe, Robert, Mai gibi artık KoF ile özdeşleşmiş karakterleri içermemesi oldu. Ayrıca, en çok satan KoF oyunlarından biridir.

Bu oyun, Orochi'nin yeni hizmetkârları olan ekibin Ash'ten Yata Aynası'nı almak için 2. kez düzenlemesiyle başlar, Ash'in Kyo'yu tuzağında belli etmeden kullanıp, Iori'nin gücünü çalmasıyla biter.

The King of Fighters XII (Bölüm 10)

Bu oyun KoF'un 15. yılı için özel olarak tasarlandı ve yıllardır kullanılan tüm karakter grafikleri çöpe atılarak, önce 3 boyutlu olarak modellenip 2 boyutla derinlik kazandırılan yepyeni çizimler kullanıldı. Karakterlerin hepsi en eski kıyafetlerine ve dövüş tarzlarına geri döndü. Oyun motoru da yavaşlayıp köklerine döndü ve iki yeni sistem eklendi. Ayrıca yeni karakter olarak Fatal Fury serisinden Raiden (Big Bear) eklendi. KoF XII, en az karakter sayısına sahip KoF oyunudur.

Başta Ash öyküsünün finali olarak planlanan KoF XII, daha sonra firmanın bilinmeyen sebeplerden ötürü vazgeçmesi ile öyküsüz olarak piyasaya sürülmüş oldu (yani KoF evreninde böyle bir turnuva yok). Oyunun bu hâlinde Boss olmaması, öykü içermemesi, çok az sayıda karaktere sahip olması ve birçok karakterin hareket listelerinin tamamen değiştirilmesi ile oldukça yoğun tepkiler aldı. KoF XII, SNK Playmore tarafından "Yapılmış en iyi 2D dövüş oyunu" parolası ile yapılsa da, sonuç tam anlamı ile firma ve oyuncular için hayal kırıklığı oldu.

The King of Fighters XIII (Bölüm 10)

Önceki oyun bu oyun için bir hazırlık niteliğindeydi ve Tales of Ash'in son bölümüydü. XI'den farkı, birkaç yeni karakterin palet sistemi ve hikâye modunun gelmesiydi. Hikâye olarak bakıldığında, Ash'in atası Saiki ortaya çıkar ve Orochi'nin gücünü ister. Ash Saiki'nin kalbini deşip gücünü alır, ama Saiki Ash'i ele geçirir ve son savaş yapılır. Savaşı kaybettikten sonra, Saiki Ash'e kapıya girmesini söyler, ama Ash bunu dinlemez ve bir paradoks oluşturur. Böylece Saiki hiç var olmamış olur. Aynı zamanda, bunları hatırlayan tek kişi Elizabeth olur.

Seri Dışı Oyunlar:

The King of Fighters: Neowave

SNK'nın yeni Arcade sistemi Atomiswave ile anlaşarak sistemi test etmek amacıyla yaptığı ilk KoF oyunudur. Öykü içermemektedir.

The King of Fighters: Maximum Impact

Yeni baş karakterler Meira kardeşlerin ortaya çıktığı ilk 3 boyutlu KoF oyunudur. Oyun sistemi burada bire-bir olmuştur.

The King of Fighters: Maximum Impact II

Aynı serinin devamı niteliğindeki oyundur.

The King of Fighters: Maximum Impact:Regulation A

MI serisinin üçe-üç versiyonunu içeren oyundur. 4 yeni karakter içerir.

Nettou The King of Fighters '95

GameBoy için hazırlanmış ve ram eksikliği sebebiyle karakter sayısı azaltılmış olan KoF '95 oyunudur.

Nettou The King of Fighters '96

Yine GameBoy için hazırlanmış ve Samurai Shodwon'dan Nakoruru'nun gizli Boss olarak seçilebildiği KoF '96 oyunudur.

The King of Fighters R-1

NeoGeo Pocket için hazırlanmış KoF oyunudur. Chibi tarzı karakter çizimleri içermektedir.

The King of Fighters R-2

Yine NeoGeo Pocket için hazırlanmış olan KoF oyunudur.

Quiz King of Fighters

Arcade için yapılmış ve sadece Japonya için üretilmiş, KoF serisi hakkında sorular soran oyundur.

The King of Fighters: Battle de Paradise

NeoGeo Pocket için hazırlanmış masaüstü oyunudur.

The King of Fighters EX: Neo Blood

GameBoy Advance için hazırlanmış, kendi öykü sistemine sahip KoF oyunudur. Yeni karakter Moe Hanaba'yı içermektedir.

The King of Fighters EX2: Howling Blood

Aynı oyunun devamıdır. Bu sefer Jun, Miu ve Reiji olmak üzere, 3 yeni karakter içeriyordur.

The King of Fighters Kyo

Sadece Japonya'da, PlayStation için yapılmış olan, ilk ve tek KoF RPG oyunudur.

The King of Fighters : Extreme

The King of Fighters EX2: Howling Blood'un cep telefonları için hazırlanmış versiyonudur.

The King of Fighters

Cep telefonları için yapılan ilk KoF oyunudur.

The King of Fighters -Mobile-

Japonya'daki Cep telefonları için yapılan KoF oyunudur.

The King of Fighters -Volleyball-

KoF karakterlerini içeren, cep telefonları için yapılmış KoF oyunudur.

The King of Millionaire

Japonca bir KoF kart oyunudur.

Days of Memories -Boku to Kanojo no Atsui Natsu-

KoF'taki bayan karakterlerden randevu kopartmaya çalıştığımız, telefonlar için yapılmış oyundur.

Days of Memories 2 -Boku no taisetsu na kimi e-

Aynı serinin devamıdır.

The King of Fighters M2

KoF Mobile'in devamıdır.

The King of Fighters -SNK Slot Panic-

Cep telefonları için KoF Slot makinesi oyunudur.

İlgili Oyunlar:

Bu oyunlar bir KoF oyunu olmamakla birlikte, KoF serisine karakterler vermiştir:

Fatal Fury serisi
Art of Fighting serisi
Athena
Psycho Soldier
Ikari Warriors serisi
Buriki-One - Gai Tendo KoF 2000'de striker olarak gözükmüş, XI'de Silber'la birlikte oynanabilir Boss şeklinde ortaya çıkmıştır.
Samurai Shodown - Nakoruru 2000'de striker ve '96'nın GameBoy versiyonunda seçilebilir karakter, Maximum Impact'te Hattori Hanzo seçilebilir gizli karakter olarak oyuna eklenmiştir.
SNK Gals' Fighters
Last Blade serisi, 2000'e striker olarak Kaede'yi vermiştir. Ayrıca, Zantetsu Eiji'nin atasıdır.
Kizuna Encounter - Kim Sue Il ve King Lion KoF 2000'de striker'dır. Sho Hayate ve Jyazu oynanabilir Boss'lar olarak KoF XI'de ortaya çıkmıştır.
Metal Slug - Fio KoF 2000'de striker olarak yer almış, Maximum Impact'de seçilebilir karakter hâline gelmiştir.
Neo Geo Battle Coliseum
SNK vs. serileri
Garou: Mark of the Wolves - Bonne Jenet, Gato, Tizoc ve Hotaru Futaba KoF 2003 ile XI'de yer almıştır.

» Referans Site: https://tr.wikipedia.org/wiki/The_King_of_Fighters
« Son Düzenleme: Mart 10, 2017, 06:21:25 ÖS Gönderen: Mr.X »
 

SİM[2003]

  • Ziyaretçi
Ynt: [ KoF : Genel Bakış ]
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2017, 05:39:20 ÖS »
Eline sağlık harika bi yazı.
Bi kof hayranıyım ama bilmediğim şeyler de varmış
Yalnız rock kof 2003 ve ya xı de yok sadece capcom vs snk 2 de yer aldı
« Son Düzenleme: Mart 10, 2017, 05:44:12 ÖS Gönderen: SİM[2003] »
 

Çevrimdışı Mr.X

Ynt: [ KoF : Genel Bakış ]
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2017, 06:22:02 ÖS »
Doğru. Hemen düzeltiyorum.
 

 

Yukarı Git